Lpm |
Bar |
Psi |
Engine |
|---|---|---|---|
10 |
135 |
1958 |
Petrol Honda |
Manufactured using quality components and offering great value for money the Cobra petrol engine driven pressure washer has the power to tackle the toughest of cleaning jobs. A world leading Interpump direct drive pump powered by an ultra reliable Honda petrol engine ensures the Cobra has a long & trouble free life.


| Weight | 24Kg |
| Dimensions | L460 - W370 - H460 mm |
| Noise level | LWA 111dB |
| HP hose | 8m single wire 5/16" id |
| Suction hose | 3m with 50 mesh weighted filter |
| Gun & lance | Gun with extension + single lance ext |
| Nozzle head | Variable angle with high-low pressure |
| Chemical injection | Low-pressure chemical injector |
| Frame | Powder coated steel with 3 rubber feet |
| Make | Interpump |
| Model | TT1510CVB |
| Flow | 10 Lpm |
| Pressure | 135 Bar - 1958 Psi |
| Lubrication | Oil splash |
| Materials | Ceramic plungers & brass manifold |
| Speed | 3400 Rpm |
| Drive | Direct drive from engine |
| Pressure control | Built-in unloader with adjustable pressure |
| By-pass system | Internal recirculation |
| Make | Honda |
|---|---|
| Model | GX120 |
| Power | 4Hp - Gross / 3.5Hp - Net* *Net power @ 3600 Rpm in accordance with SAE J1349 |
| Fuel capacity | 2.5 Litres |
| Lubrication | Oil splash |
| Oil alert | Low level engine shutdown system |
| Cooling | Air cooled |
| Fuel system | Carburettor |
| Starting | Recoil |
| Ignition | Transistorised pointless |
© HP Pump Services 2014 | Registered in England & Wales under company number: 07105119
Web Design & SEO in Hampshire by Ape Red Media