Lpm |
Bar |
Psi |
Engine |
|---|---|---|---|
13 |
185 |
2683 |
Diesel
|
Manufactured using quality components and offering
great value for money the Cobra diesel engine
driven pressure washer has the power to tackle the
toughest of cleaning jobs
A world leading Interpump direct drive pump
powered by a robust Lombardini diesel engine
ensures the Cobra has a long & trouble free life.
| Weight | 71Kg |
| Dimensions | L970 - W630 - H850 mm |
| Noise level | LWA 115dB |
| HP hose | 10m single wire 3/8" id |
| Suction hose | 3m with 50 mesh weighted filter |
| Gun & lance | Gun with extension + twin lance ext |
| Nozzle head | Variable angle with high-low pressure |
| Chemical injection | Low-pressure chemical injector |
| Frame | Powder coated steel - 13" pneumatic wheels |
| Make | Interpump |
| Model | UH2013CV-34 |
| Flow | 13 Lpm |
| Pressure | 185 Bar - 2683 Psi |
| Lubrication | Oil splash |
| Materials | Ceramic plungers & brass manifold |
| Speed | 3400 Rpm |
| Drive | Direct drive from engine |
| Pressure control | Built-in unloader with adjustable pressure |
| By-pass system | Internal recirculation |
| Make | Lombardini |
|---|---|
| Model | 15LD350 |
| Power | 7.5Hp* *Net power @ 3600 Rpm in accordance with DIN ISO 1585 |
| Fuel capacity | 4.3 Litres |
| Lubrication | Oil splash |
| Oil alert | Not fitted |
| Cooling | Air cooled |
| Fuel system | Direct diesel injection |
| Starting | Recoil |
© HP Pump Services 2014 | Registered in England & Wales under company number: 07105119
Web Design & SEO in Hampshire by Ape Red Media