Lpm |
Bar |
Psi |
16 |
20 |
2900 |
Manufactured using quality components and offering
great value for money the Cobra petrol engine
driven pressure washer has the power to tackle the
toughest of cleaning jobs.
A world leading Interpump direct drive pump
powered by an ultra reliable Honda petrol engine
ensures the Cobra has a long & trouble free life.
| Weight | 55Kg |
| Dimensions | L940 - W600 - H890 mm |
| Noise level | LWA 111dB |
| HP hose | 10m single wire 3/8" id |
| Suction hose | 3m with 50 mesh weighted filter |
| Gun & lance | Gun with extension + twin lance ext |
| Nozzles | 1 high pressure - 1 low pressure |
| Chemical injection | Low-pressure chemical injector |
| Frame | Powder coated steel - 10" pneumatic wheels |
| Make | Interpump |
| Model | UH2016CV-01 |
| Flow | 16 Lpm |
| Pressure | 200 Bar - 2900 Psi |
| Lubrication | Oil splash |
| Materials | Ceramic plungers & brass manifold |
| Speed | 3400 Rpm |
| Drive | Direct drive from engine |
| Pressure control | Built-in unloader with adjustable pressure |
| By-pass system | Internal recirculation |
| Make | Honda |
|---|---|
| Model | GX340 |
| Power | 11Hp - Gross / 10.7Hp - Net* *Net power @ 3600 Rpm in accordance with SAE J1349 |
| Fuel capacity | 6.9 Litres |
| Lubrication | Oil splash |
| Oil alert | Low level engine shutdown system |
| Cooling | Air cooled |
| Fuel system | Carburettor |
| Starting | Recoil |
| Ignition | Transistorised pointless |
© HP Pump Services 2014 | Registered in England & Wales under company number: 07105119
Web Design & SEO in Hampshire by Ape Red Media