Lpm |
Bar |
Psi |
Engine |
|---|---|---|---|
15 |
200 |
2900 |
Diesel Hatz |
This robust diesel engine driven pressure washer has
the performance, strength of construction and cleaning
power for use in virtually all heavy duty cleaning
applications.
A key feature of the Zeta diesel is the unique Vibroflex
torsional drive coupling. Located in-between the
engine and gearbox it eliminates the on-off stresses
and snatch effect that can occur when a conventional
hollow to solid shaft drive system is used
| Weight | 126g |
| Dimensions | L1100 - W660 - H710 mm |
| Noise level | LWA 112dB |
| HP hose | 10m twin wire 3/8" id |
| Suction hose | 3m with 50 mesh weighted filter |
| Gun & lance | Gun + 900mm single lance with bent end |
| Nozzles | Adjustable head with 1 high press nozzle |
| Chemical injection | Low-pressure chemical injector |
| Trolley | Powder coated steel - 13" pneumatic wheels |
| Braking | Spring loaded wheel brake |
| Make | Interpump |
| Model | WS201 |
| Flow | 15 Lpm |
| Pressure | 200 Bar - 2900 Psi |
| Lubrication | Oil splash |
| Materials | Ceramic plungers & brass manifold |
| Speed | 1450 Rpm |
| Drive | 2.2:1 reduction gearbox with vibroflex |
| Pressure control | Adjustable unloader valve |
| By-pass system | External return to tank system |
| Make | Hatz |
|---|---|
| Model | 1B40T-2 |
| Power | 10.2Hp* *Net power @ 3600 Rpm in accordance with DIN ISO 1585 |
| Fuel capacity | 5 Litres |
| Lubrication | Pressure fed |
| Oil alert | Not fitted |
| Cooling | Air cooled |
| Fuel system | Direct diesel injection |
| Starting | Electric with 12 volt charging system |
| Ignition | Maintenance free pure lead dry |
© HP Pump Services 2014 | Registered in England & Wales under company number: 07105119